Masz pytania?
  • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
  • Logowanie
    Przypomnij hasło
  • Rejestracja

Jak zrobić naturalne szampony z bazy detergentowej MS

Ocena (0 / 5,00)

Naturalne szampony z bazy detergentowej MS
 
Korzystając z gotowej bazy detergentowej MS w prosty i szybki sposób zrobisz różnorodne naturalne szampony i żele do mycia ciała dla całej rodziny.
 
Podstawowe składniki szamponu:  
(1) Baza detergentowa MS,
(2) woda np. przefiltrowana, bądź butelkowana źródlana (ale nie mineralna),
(3) Eco konserwant płynny (koniecznie o składzie Benzyl Alcohol, Salicylic Acid, Glycerine, Sorbic Acid gdyż tylko taki będzie zagęszczał szampony z naszego artykułu).
Już z tych trzech składników możesz przygotować szampon, który będzie skutecznie mył Twoje włosy. W zależności od tego jaki procent detergentu użyjesz w recepturze szampon będzie miał słabsze bądź silniejsze właściwości myjące. 
 
Zatem jeśli masz skórę delikatną i wrażliwą użyj bazy w stężeniu. 20% ,
Jeśli włosy normalne lub przetłuszczające się użyj  33-40%.
 
Szampon możesz również wzbogacić o dodatkowe składniki:
(4) hydrolizaty protein, łagodzące działanie detergentu a jednocześnie pielęgnujące włosy,
(5) składniki kondycjonujące włosy,
(6) Substancje nawilżające i łagodzące,
(7) Substytuty silikonów, 
(8) olejki eteryczne (będą nadawały zapach jak również pielęgnowały włosy).
 
Dodatkowe składniki:
Proteiny (hydrolizowane)
Jedwab morski 2-3%
Fitokeratyna 5-10%
Substancje nawilżające i łagodzące
Honeyquat 2-7,5%
Gliceryna 2-3% (używana np. w szamponach Lavery)
D-pantenol 2-3%
Alantoina 0,5-2%
Substancje kondycjonujace
Ekstrakt glicerynowy spirulina 3-6%
Aloe vera zel 0,5-5%
Olej rycynowy 1-2%
Olej jojoba 1-2
 
Zastępujacy silikon
Olej z brokulu 1-2%
Olejki eteryczne w sumie do 0,5%
Szałwiowy, lawendowy, rozmarynowy, tymiankowy, drzewa herbacianego, cedrowy, ylangowy, drzewa róźanego, neroli, różany, geraniowy. Dla ciekawego efektu dobrze jest łączyć nutę ziołową z kwiatową
 
W szamponach popularnych używane są solubilizatory do wprowadzania do szamponu kompozycji zapachowej, substancje konsystencjotwórcze sprawiające, że szampony są gęstę, treściwe oraz zaperlacze - substancje nadające szamponowi perłowy kolor. Te składniki pomijamy w naszym artykule.
 
Robimy szampon:
 
Zacznijmy od receptury. Najlepiej jest przygotować ją w % gdyż wtedy w bardzo łatwy sposób możesz dopasować proporcje do opakowania. Procenty sumują się do 100 jeśli więc chcesz przygotować 200 ml szamponu mnożysz ilość w recpeturze przez dwa, jeśli chcesz przygotować 500 ml mnożysz przez 5 itp.
 
Szampon podstawowy MS do włosów normalnych
 Baza szamponowa MS
 33%  33 gramy
 Woda  66,5%  66,5 grama
 Eco konserwant płynny
 0,5%  0,5 grama (10 kropli)
 
Do przygotowania potrzebna będzie waga elektroniczna, zlewka 250 ml lub inne naczynie szklane o tej pojemności i bagietka lub łyżeczka do mieszania. Najpierw odmierz na wadze bazę detergentową, potem dodaj wodę na końcu eco konserwant płynny.
 
Ważne!  
Składniki szamponu mieszamy powoli bagietką lub łyżeczką, nie używamy elektrycznego mieszadełka, które spowoduje zbyt duże spienienie się składników! Po zmieszaniu bazy MS i wody zrobi się wodnisty roztwór, gdy dodany eco konserwant opadnie na dno zacznij mieszać roztwór. Wykonując powolne mieszanie zaobserwujesz i wyczujesz, że szampon jest gęstszy. Po paru chwilach mieszania uzyska gęstą konsystencję, będzie gotowy!
 
Wiesz już jak przygotować podstawowy szampon poeksperymentuj z dodatkowymi składnikami. 
Z przeprowadzonych przez nas testów wynika, że wszystkie składniki będą zmętniały szampon, jedne na stałe drugie tylko na początku. 
 
Po odstaniu ok. 1-2 godzin szampon użyska transparentność gdy dodasz:
glicerynę, d-pantenol, honeyquat, ekstrakt spirulinowy, jedwab morski, fitokeratyna (dwa ostatnie będą dodatkowo nadawać miodowy kolor szamponowi).
 
Pozostałe składniki z tabeli spowodują zmętnienie szamponu na stałe. 
Dodatkowo olejki eteryczne będą zagęszczać roztwór. Ilość składników i możliwości kombinacji są niezliczone. Miej jednak na uwadze, że zwiększanie ilości składników w szamponie będzie powodować mniejsze pienienie się szamponu.
 
Poeksperymentuj z przez siebie wybranymi składnikami, w ten sposób dopasujesz szampon do swoich potrzeb i potrzeb Twoich bliskich.
 
 
Mity i fakty dotyczące szamponów:
 
1. Szampon w formie wodnistej myje tak samo jak szampon zagęszczony. Jest to tylko subiektywne odczucie użytkowników, że szampon gęsty myje lepiej (gęsta konsystencja wydaje się bardzej treściwa).
 
2. Do szamponu dodaje się zaperlacze, gdyż podobnie jak z gęstością perłowy wygląd konsumenci odbierają jako gwarantujący większą skuteczność. Przy okazji zaperlanie może maskować naturalną mętność szamponu.
 
3. Ilość piany nie decyduje o właściwościach myjących szamponu, wyznacza tylko ilość wolnego spc w układzie. Użytkownicy lubią jednak, gdy szampony tworzą dużo piany, niskopieniący się szampon wydaje się mniej skuteczny.
 
Poniżej zajdują się zdjęcia dwóch szamponów przygotowanych w oparciu o bazę i wymienione w artykule skłądniki (pielęgnujący szampon morska formuła oraz nawilżający szampon z miodowym ekstraktem honeyquat).
 
Nawilżający szampon z miodowym ekstraktem HONEYQUAT 
(niskopieniący się)
 
Składniki 
 
%
 
ilość g
Baza detergentowa MS ekologiczna
20
40 g
Woda
71.5
143 g
Eko konserwant płynny
1 2 g
(40 kropli)
Miodowy ekstrakt honeyquat
4
8 g
( ok.1 i 1/2  łyżeczki)
Prowitamina B5 d-pantenol
1
2 g
( ok. 1/2 łyżeczki)
Fitokeratyna 2.5 5 g
(1 łyżeczka) 
 Opakowanie
Butelka PET 200 ml z pompką
1 szt.
 
~200 ml
 
Sposób przygotowania:
 
Do przygotowania potrzebna będzie zlewka szklana 250 ml, bagietka szklana lub łyżeczka do wymieszania składników, elektroniczna waga.
Korzystając z wagi elektronicznej w zlewce 250 ml odmierz bazę detergentową i wodę 
Do roztworu detergentu i wody dodaj eco konserant płynny. Zacznij spokojnymi ruchami mieszać, po chwili szampon powinien się zagęścić (nie używaj elektrycznego mieszadełka).
Dodaj honeyquat, pantenol, fitokeratynę, delikatnie wymieszaj składniki. Przelej do butelki PET,  szampon jest gotowy do użycia. Szampon będzie mętny ale po 1-2 godzinach powinien uzyskać klarowność koloru bursztynu.
Stosowanie: Do codziennego stosowania.
 
(C) 2006-2012 ECOspa.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
 
Wszystkie materiały: teksty (za wyjątkiem cytowanych), slogany, grafiki, zdjęcia itp. znajdujące się w tym serwisie są własnością Eco Spa Supply, Artur Chaber i podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim.
 
Artykuł opublikowany poniedziałek, 30 kwiecień 2012.

 

Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj